Bakteriaalne infektsioon: mis see on?

Bakteriaalne infektsioon: mis see on?

Ühte sagedast haigust, mis tekib siis, kui patogeensed bakterid satuvad teie kehasse ja hakkavad kasvama, nimetatakse bakteriaalseks infektsiooniks. Bakteriaalsed infektsioonid esinevad mitmel kujul, millest igaühel on oma ainulaadne sümptomite komplekt. Antibiootikume saab kasutada lihtsate bakteriaalsete infektsioonide raviks, kuid mõned infektsioonid võivad olla ohtlikumad ja põhjustada eluohtlikke tagajärgi.
Kuigi bakteriaalsed infektsioonid võivad mõjutada kõiki, on teatud isikud vastuvõtlikumad haigestuda kui teised selliste tegurite tõttu nagu nõrgenenud immuunsüsteem, bakteritega kokkupuude keskkonnas ja halb isiklik puhtus. Diagnoosi saamine võimalikult kiiresti pärast nakatumist on sümptomitega toimetulemiseks ja tagajärgede tõenäosuse vähendamiseks hädavajalik.

Viiruslik infektsioon: mis see on?

Erinevad bakteriaalse infektsiooni tüübid
Bakteriaalsed infektsioonid esinevad mitmel kujul ja kõik võivad mõjutada erinevaid kehapiirkondi. Kõige tüüpilisemad tüübid on järgmised:

UTI-d ehk kuseteede infektsioonid mõjutavad neere, põit või kusiti. Hingamisteede infektsioonid: mõjutavad kopse, sealhulgas selliseid haigusi nagu kopsupõletik, bronhiit ja sinusiit. Nahainfektsioonid: Nahka mõjutavad infektsioonid, nagu follikuliit ja impetiigo. Sugulisel teel levivad infektsioonid (STI): võivad mõjutada suud, suguelundeid või pärasoole ja see võib tuleneda sellistest haigustest nagu klamüüdia ja gonorröa, mis võivad areneda pärast seksuaalvahekorda. Kõrvapõletikud võivad lisaks kõrva ebamugavustundele põhjustada ka sümptomeid, sealhulgas peavalu ja peapööritust. Need mõjutavad peamiselt keskkõrva. Infektsioonid nagu H. Pylori võivad põhjustada sooleinfektsioone, mis võivad mõjutada seedesüsteemi. Meningiit: seisund, mis mõjutab teie aju ja seljaaju kaitsvaid membraane; kui seda ei ravita, võib see lõppeda surmaga. Tõsised infektsioonid, nagu sepsis, võivad esile kutsuda vereringeinfektsioone, mis võivad mõjutada vereringet ja tungida teistesse organitesse.

Bakteriaalse infektsiooni sümptomid
Bakteriaalse infektsiooni tüüp ja kehapiirkonnad, mida teatud bakter kõige sagedamini mõjutab, määravad tavaliselt selle infektsiooni sümptomid. Kuid enamikul bakteriaalsetest haigustest on ühised sümptomid, näiteks:

Mõjutatud kehaosa valu või ebamugavustunne (nt kurgus, liigesed, rind, kõrvad, kusiti jne) Palavik Külmavärinad
Naha turse või punetus nakkuskohas Korduv köha Hingamisraskused Väsimus Peavalu Sõltuvalt bakteriaalse infektsiooni tüübist võib teil esineda ka muid sümptomeid. Sage urineerimine või vannituppa minemine võivad olla UTI-de valulikud sümptomid. Kõhulahtisus, iiveldus, oksendamine ja ebamugavustunne kõhus võivad kõik olla seedetrakti haiguste sümptomid. Lööbed, mädaga täidetud vistrikud või keemised võivad tuleneda nahainfektsioonidest.

Põhjused
Paljud bakterite liigid võivad põhjustada haigusi. Suu, nina, silmad ja nahaaugud on nende mikroobide tavalised sisenemiskohad kehasse. Bakterid võivad põhjustada häireid teie tavapärases kehategevuses, sihikule võttes teatud elundeid, kudesid või süsteeme.
Sagedaste mikroorganismide hulgas, mis teadaolevalt haigusi põhjustavad, on järgmised:

Streptococcus (strep): põhjustab tavaliselt infektsioone, nagu tselluliit, kopsupõletik ja kurgu streptokokk. Staph locus: põhjustab tavaliselt stafülokokkinfektsioone, abstsesse, luuinfektsioone, toidumürgitust ja endokardiiti Escherichia coli (E. coli): sageli seotud seedetrakti infektsioonidega
Neisseria gonorrhoeae: põhjustab gonorröa, levinud sugulisel teel levivat haigust Haemophilus influenzae: võib põhjustada kopsupõletikku, vereringeinfektsioone, hingamisteede infektsioone ja meningiiti Salmonella: põhjustab sageli toidumürgitust ja bakteriaalset gastroenteriiti (maogripp) See on vaid väike valik loendist eespool. Tegelikult võivad paljud erinevad bakteriliigid nakatada erinevaid kehaorganeid. Diagnostilise protseduuri oluline samm on välja selgitada, millised konkreetsed bakterid teie kehas probleeme põhjustavad.

Ohtude kaasaaitajad
Bakteriaalsed infektsioonid võivad mõjutada kõiki. Kuid muud asjad võivad teid haavatavamaks muuta, näiteks:

Kroonilised haigused Kahjustatud immuunsüsteemiga aja veetmine haigete inimestega, mitte korrapäraselt käsi puhastada Vaktsineerimisest keeldumine Turvalise seksuaalkäitumise puudumine

Identifitseerimine
Kui tunnete end haigena või ilmnevad bakteriaalse infektsiooni nähud, on ülioluline võtta ühendust oma tervishoiuteenuse osutajaga ja aeg kokku leppida. Bakteriaalsete infektsioonide diagnoosimiseks kasutatakse sageli pildiskaneerimist, laboratoorseid uuringuid ja kliinilisi hinnanguid. Teie arst võib bakteriaalsete infektsioonide kontrollimiseks kasutada mitmeid standardseid diagnostikameetodeid, näiteks ostke Alfa Zone’i:

Vereanalüüs vereringe bakteriaalse saastumise tuvastamiseks Kontrollige oma uriini mikroobide, valgete vereliblede või muude haigusnähtude suhtes. Sümptomite põhjustavate mikroorganismide tuvastamiseks kasutage külviteste (nt tampooniproovid kurgust või nahast). CT-skaneeringute, MRI-de või röntgenülesvõtetena, et näha, kas mõni siseorgan on nakatunud. väljaheite testid võimalike bakterinäitajate otsimiseks väljaheiteproovidest. ja lülisamba.Kiired antigeenitestid võivad tuvastada teatud baktereid tavaliste haiguste, näiteks kurgupõletiku korral. Teie sümptomid ja sümptomite asukoht teie kehas määravad kindlaks, milliseid teste teie tervishoiutöötaja konkreetselt soovitab.

Käitlemine
Antibiootikumid ei ole alati bakteriaalsete infektsioonide korral vajalikud. Kõige populaarsem ravikuur bakteriaalsete infektsioonidega inimeste jaoks on aga antibiootikumide kasutamine. Teie tervishoiutöötaja võib soovitada suukaudset, paikselt manustatavat või intravenoosselt manustatavat ravimit, kui teie konkreetne infektsioon nõuab antibiootikume (IV süsti kaudu).
Oluline on võtta antibiootikume täpselt nii, nagu arst on määranud. Antibiootikumiresistentsus, mis tekib siis, kui teie kehas olevad bakterid hakkavad kohanema ja hakkavad vastu seista antibiootikumravi tervendavale toimele, muudab antibiootikumid teie infektsiooni ravimisel ebaefektiivseks, võib olla põhjustatud antibiootikumide ebaõigest käsitsemisest või nende kasutamisest, kui need ei ole hädavajalikud.

Parimad viisid bakteriaalsete infektsioonide vältimiseks
Kuigi bakteriaalsed infektsioonid on sagedased, võite vähendada nende saamise võimalust. Enda nakkuste eest kaitsmiseks järgige neid seitset ennetusmeetodit:

Regulaarne kätepesu bakterite leviku tõkestamiseks Vaktsineerimine mikroorganismide vastu, mis võivad põhjustada meningiiti või kopsupõletikku Soovitatud toidukäitlemisprotseduuride järgimine, nagu köögiviljade puhastamine, toidu täielik valmistamine ja toores või alaküpsetatud liha tarbimise vältimine, puhta vee tarbimine Ohutute seksuaalsete tavade kasutamine STI-de vältimiseks Koostoimete piiramine haigete või bakteriaalselt nakatunud inimestega Haavade sidumine ja naha puhtana hoidmine peatab bakterite leviku.

Raskused
Kui arvate, et teil on bakteriaalne infektsioon, on ülioluline saada ravi oma tervishoiutöötajalt. Ravimata bakteriaalsed infektsioonid võivad areneda äärmiselt ohtlikeks haigusteks. Need probleemid võivad hõlmata järgmist:

Tselluliit: Kui nakatunud nahalõige või haav jääb ravimata, võib see areneda ohtlikuks nahahaiguseks. Kui mikroobid tungivad läbi lõike või haava läbi naha, võib tekkida tselluliit, mille tagajärjeks on sellised sümptomid nagu punetus, turse ja ebamugavustunne. Sümptomite kõrvaldamiseks on vaja ravi antibiootikumidega.
Potentsiaalselt surmava seisundi, mida nimetatakse sepsiseks, põhjustab keha üldine reaktsioon infektsioonile. Sepsis võib kahjustada elundite funktsiooni ja kutsuda esile süsteemse põletiku kogu kehas. Kui te ei saa kiiresti ravi, suureneb teie tõenäosus surra, sest teie elundid võivad hakata rikki minema. Kui arvate, et teie või teie lähedane põeb sepsist, on ülioluline võtta ühendust hädaabinumbril või külastada kiirabihaiglat niipea kui võimalik.

Lühikokkuvõte
Paljud bakteritüübid võivad põhjustada bakteriaalseid haigusi. Teie keha võib igat tüüpi bakteriaalsele infektsioonile reageerida mõnevõrra erinevalt. Tüüpilised sümptomid on aga palavik, külmavärinad, peavalud, kurnatus ja köha. Antibiootikume kasutatakse enamiku bakteriaalsete haiguste raviks, kuna need vähendavad tõhusalt sümptomeid. Kuid ärge oodake, kuni saate testida. Sümptomite ilmnemisel on varajane ravi hädavajalik, et vähendada probleemide võimalust.

Korduma kippuvad küsimused

Kas bakteriaalsed infektsioonid taanduvad aja jooksul iseenesest?
Milline on bakteriaalsete infektsioonide tüüpiline kestus?
Kuidas teha kindlaks, kas haigus on bakteriaalne või viiruslik?